Mikuláš V., podľa obžaloby spáchal škodu za 58,1 milióna eur

02.08.2012 Pezinok

Pezinok 2. augusta (TASR) - Veľkopodnikateľ Mikuláš V., považovaný za kráľa Zemplína, podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spáchal svojou trestnou činnosťou škodu za 58,1 milióna eur.

Obžaloba prokurátora ÚŠP bola na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) podaná v pondelok 30. júla. Na dnešnom brífingu to uviedol dozorujúci prokurátor odboru ekonomickej kriminality ÚŠP Ján Šanta. Podnikateľ je obvinený z pokračovacieho trestného činu skrátenia dane a poistného a trestného činu neodvedenia dane a poistného. Spis má 83 zväzkov a obžaloba má 16 strán. Z praxe dozorujúceho prokurátora ide o "rekordný prípad".

Základná trestná sadzba trestu odňatia slobody predstavuje 7-12 rokov. Pričom však súd je povinný modifikovať hornú hranicu trestnej sadzby - asperačná zásada, ktorá zvyšuje hornú hranicu trestnej sadzby až o jednu tretinu vzhľadom na skutočnosť, že ide o spáchanie dvoch zločinov a s prehliadnutím na pomer priťažujúcich a poľahčujúcich okolností. Mikulášovi V. teda hrozí až 16 ročný trest odňatia slobody.

Podľa obžaloby obvinený Mikuláš V. zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností obchodujúcich vzájomne len medzi sebou. Trestnú činnosť páchal v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov. Fiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 milióna euroopčiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 milióna kusov lykožrúta. Lykožrúta mal s ďalšími osobami nazbierať z dreva nachádzajúceho sa v jeho skladoch najmä metličkami, lopatkami a vedierkami. Pričom v skutočnosti k žiadnemu z týchto "obchodov" nedošlo. Uviedol ďalej prokurátor Šanta. Chrobák mal byť dovezený na jeho dvor v dovezenom dreve. Takýto zber odborníci nepoznajú a nepovažujú ho za reálny. Vyšetrovatelia skúmali či obžalovanému nepomáhali ďalšie osoby, respektíve pracovníci daňových úradov. V kauze orgány činné v trestnom konaní vypočuli približne až 600 svedkov.

Obžalovaný Mikuláš V. je naďalej stále vo väzbe, o ktorej rozhodol 25. júla na svojom neverejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu SR, ktorý vyhovel sťažnosti špeciálneho prokurátora voči nedávnemu rozhodnutiu ŠTS, ktorý podnikateľa pustil na slobodu. ŠTS ho prepustil z väzby, pretože pominuli dôvody väzby - ovplyvňovanie svedkov, keďže boli už vypočutí, a pominul aj dôvod pokračovania v trestnej činnosti, keďže podnikateľ už nie je konateľom či vlastníkom ani jednej zo svojich desiatok firiem. NS tak 25. júla zrušil júlové rozhodnutie ŠTS a zamietol žiadosť podnikateľa, aby bol prepustený. Zároveň NS neprijal ním ponúknutú kauciu vo výške 50.000 eur a ani podnikateľov písomný prísľub. Prepustenie Mikuláša V. sa teda z Ústavu na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici nekonalo.

Za mrežami je veľkopodnikateľ od vlaňajšej jari, po tom, ako ho 1. marca 2011 zadržali a obvinili. "Sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného z väzby," informovala TASR 18. júla o utorkovom (17.7.) rozhodnutí ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, jeho hovorkyňa Kudjáková. Podnikateľ ponúkol kauciu vo výške 50.000 eur a zároveň písomne prisľúbil, že sa nebude vyhýbať trestnému stíhaniu či súdnemu konaniu. Mikuláš V. však vtedy zatiaľ vo väzbe zostal, prokurátor totiž voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej práve koncom júla rozhodoval spomínaný senát NS SR.

Mikuláša V. najskôr obvinili z daňových podvodov vo výške 29 miliónov eur, ktorých sa mal dopustiť v posledných rokoch. Jeho firmy údajne medzi sebou fiktívne obchodovali. Neskôr v druhej polovici apríla minulého roka jeho obvinenie rozšírili o daňové podvody za ďalších 11 miliónov eur. V prípade dokázania viny mu hrozí spomínaný trest až 16 rokov odňatia slobody. Bol konateľom a vlastnil až 77 spoločností. Z nich bolo 51 registrovaných ako platcovia DPH.

Jeden zo spoluobžalovaných v kauze samozvaného kráľa Zemplína V. uzavrel koncom mája tohto roku s prokurátorom dohodu o vine a treste a ŠTS v Pezinku ho odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní päť rokov.

"Dohodu o vine a treste uzavrel občan Maďarskej republiky Mihaly Molnár obvinený zo zločinu skrátenia dane a poistného. Ako konateľ spoločnosti si uplatňoval neoprávnene odpočet DPH, celkovo tak Slovenskej republike spôsobil škodu 19,7 milióna eur," potvrdila vtedy pre TASR hovorkyňa Kudjáková.

Podľa dostupných informácií Molnár v rokoch 2009 a 2010 uzavrel minimálne 20 fiktívnych obchodných transakcií s Mikulášom V. Malo ísť o odpredaj štepných púčikov pričom si neoprávnene uplatňoval odpočet DPH, pretože voči daňovému úradu vykazoval z týchto obchodov stratu.

Polícia zadržala Mikuláša V. 1. marca 2011 na východnom Slovensku v skorých ranných hodinách. Údajne sa v uplynulých rokoch dopustil spomínaného daňového podvodu vo výške takmer 29 miliónov eur. Na tlačovej konferencii o tom vtedy informoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). "Voči obvinenému bolo vznesené obvinenie pre trestný čin z krátenia dane a poistného za fiktívne obchody. Tie robil v rámci svojich spoločností, ktorých bolo niekoľko desiatok, s fiktívnym tovarom, na základe ktorých si uplatnil odpočet DPH v celkovej výške 866 miliónov korún," povedal vtedajší minister. Celkovo pritom štát tomuto podnikateľovi v rokoch 2007 až 2010 vyplatil 986 miliónov korún (32,7 milióna eur).
 

Vyberte región